Szivárványos Guppi

A fajtiszta guppik ellenben nagyon is igényesek. Az elevenszülő halakról az a téves nézet terjedt el, hogy igénytelenek, bármilyen tartási körülményhez könnyedén alkalmazkodnak, ám ez a fajtiszta szivárványos guppikra végképp nem igaz! A tartási követelmények, melyeket biztosítani kell számukra, a következőek: tágas akvárium, rendszeres etetés, változatos tápok, 22-26°С-os optimális hőmérséklet, megfelelő megvilágítás. A guppik akváriumában a víz keménysége 8-30°, рН = 7,2-8,5, sótartalom 2-5 pm legyen, és elengedhetetlen a levegőztetés, a vízszűrő és a rendszeres részleges vízcsere is. Gondoljunk csak arra, hogy eredeti élőhelyén természetes tavakban és, trópusi éghajlat alatt, ahol a víz keménysége nagyon alacsony is lehet, akár 2° (0,7 mg-ekv/l), a pH lehet akár enyhén savas (de nem kevesebb mint 6,2). Tehát nem szabad sózni a vizet.

Megjelenes:
A nőstények 4–5 cm hosszúak, általában jellegtelen szürkés színezetűek, de kivételesen jó tartási körülmények mellett akár 8 cm-esre is megnőhetnek. A hímek tarkák, 3–4 cm hosszúak. Manapság már a legtöbb tenyésztörzs nőstényeinek farokúszója is tarkázott, de nem olyan élénk színű, mint a hímeké.
Rengeteg színváltozatban kapható a kereskedelemben, a leggyakoribb színvariációk: piros, kék, sárga, fekete, leopárdtarka és "kobramintás". A tenyésztők a hímek farokúszójának alakja szerint különféle törzsekbe osztják a guppikat. Léteznek például körfarkú, lírafarkú, fátyolfarkú stb. változatok. Nincs két azonos mintázatú egyed.
Azt még hozzá tenném, hogy a nem szándékos tenyésztésböl származó utódok, néha bizony elképesztöen szép színvariációkkal lephetik meg az embert.



Terhes Szivarvanyos Guppi 10 nappal az elles elott
Mindenevők, apró ízeltlábúakat, férgeket, elpusztult élőlények korhadékát és algabevonatokat is fogyasztanak. Mivel kiváló szúnyoglárvairtó, sokan ragadozónak tartják a guppit, pedig előszeretettel fogyaszt algákat is, sőt az akváriumba telepített élő növényekben is kárt tehet. Elfogadják a száraz lemezes eleséget, a szárított szúnyoglárvát, de természetesen az élő táplálékot sem vetik meg (tubifex, szúnyoglárva, vízibolha). Átlagos élettartamuk 1-3 év.
Nosteny szivarvanyos guppi szembol 

Egy napos baby

Szivarvanyos Guppi him. Felenk "Drache Rot" az elnevezese,
De a neten tobb fele elnevezessel is lattam ilyen guppikat.
Aki tudja a nevuket kerem ossza meg velem.
Harom hetes ivadekok, mar most jol
megkulonboztetheto a nemuk-
A felso ketto him, az also kettonel jol lathato a
"terhessegi" folt.
Negy hetes him, mar elkezdett szinesedni
A kep aljan: hat hetes nostenyek, rajtuk meg eppen
csak latszik valami a majdani szinukbol


Fogságban egész évben szaporodnak. A hímek folyamatos szexuális lázban égnek, vadul hajtják a nőstényeket, eközben egymásra ártalmatlanok, egyáltalán nem verekedősek. 
Nagyon vicces tud lenni, amikor két him guppi nászlázban verseng a nöstényért - a lányom így jellemezte: Úgy rángatóznak, mit akik konektorba nyúltak. Ilyenkor kifeszítik a farok és a hátúszóikat es rángatózva "táncolnak"
Amikor egy hím közel kerül egy kiszemelt nőstényhez, ferdén előre hajtja farok alatti úszóját, amely párzószervvé (gonopódiummá) módosult és spermatofórákat juttat a nőstény ivarnyílásába. Ha az akváriumban több hím van, akkor a nőstények folyamatosan terhesek és 4-5 hetente szülnek.
A nőstények testükben elraktározzák a spermát, így újabb párzás nélkül is utódokat hozhatnak a világra. A szülés közeledtét jelzi az ivarnyílás környékén található terhességi folt megsötétülése és az, hogy az anya hasa minden irányból duzzadttá válik. Egy-egy ellés alatt 3-50 kishal születhet az anya korától, méretétől és egyéni termékenységétől függően. A szülés után az anya 4-7 napos szünetet tart, majd ismét párzásra kész állapotba kerül és ismét "vemhesül". 
Figyelmeztetés! A Guppik elevenszülök! Mindenütt olvassa, hallja az ember, hogy tökéletesek kezdö akvaristának, ez így is van. Épp csak azt felejtik el közölni a kezdö akvaristával, hogy a Guppi, mint minden elveneszülö hal faj, nem más, mint egy elö ivadékgyár. Ráadásul a kezdö akvarista is lelkesen várja a pillanatot, amikor az elsö uszonyos babyk megjelennek az akváriumban. Érthetö, hiszen ez tényleg egy igazi élmény, raadásul meggyözi az akvaristát, hogy mindent tökéletesen csinál, "hiszen ha nem lenne jó a víz, a táplálás, stb - akkor biztosan nem szülnének a halak"
Sajna ez nem igy van! Az elevenszülök képesek a legmostohább körülmények között is szaporodni. 
Nálam az elsö, az Ember által összerakott, katasztrófa súlytotta akiban is lebabáztak az uszonyosok.
Jó lenne, ha a kezdö akvaristák az elsö idöben nem vegyesen telepítenék a Guppikat, a himek tökéletesen elvannak nöstények nélkül is, ráadásul kisebbek, szinesebbek is. Persze mindenki csinalja ahogy akarja, de az elsö ellés pár cuki halacskája után alig egy hónappal jön a második, es akkor mar bizony hemzsegni fognak az akváriumban a babyk. Itt jön a gond: Az akvarista vagy beszerez még egy akváriumot, azután még egyet és még egyet (mert ugye egy medence nem bir el annyi halat), vagy megpróbálja  - eleinte -, eladni öket, pár nappal késöbb már el is ajándékozná, de ez szinte lehetetlen. 
Nálam a második ellésnél a Guppi mama 52 babyt szült, és hogy teljes legyen kép, a következö két napban 
leellett két másik halam  is - két nap alatt összesen 203(!) kishal hemzsegett az akváriumban!

Az ivadékok elevenen születnek és azonnal önálló életet élnek. Kb. 2 hónaposan alakul ki a színezetük és ekkor válnak ivaréretté. 
Nálunk a színük 4 hetesen kezd fokozatosan megjeleni, hétröl-hétre változva, majd a 9-10. hét végére éri el a végleges színezetet a him guppi - a nöstények végleges színe (már ha van) csak a 4-5. hónap végére alakul ki.
Ebben a korban már elég nagyok ahhoz, hogy visszakerüljenek szüleik mellé anélkül, hogy csemegeként végeznék.
Közepesen kemény, semleges kémhatású, 20-26 °C hőmérsékletű vizet kedvelnek. Igazi szépségük sűrűn beültetett akváriumban érvényesül leginkább. Magas egyedsűrűségnél gyakori az utódkannibalizmus

A szivárványos guppikat neonhalakkal, pontylazacokkal,  fekete tetrával és üveglazaccal lehet sikeresen együtt tartani. Igazából bármilyen más halfajjal együtt tartható, mert barátságos, viszont nem tegyük ki az esetleg agresszívabb halfajok támadásainak!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Koszonom, hogy elolvastad - ird le a velemenyed.

160-as álom

160-as álom Hosszú keresgélés után, végre megtaláltam azt az akváriumot, ami pont az én nappalimba kívánkozott.  Az e-bay-en botlottam...