Black Molly

Black Molly
Black Molly - az én "Molly mamám"



                                                            


Tudományos név : Poecilia sphenops
Magyar név: Yucatáni fogasponty "Blackmolly"
Származás: Egyesült Államok, Mexikó, Észak- Közép- és Dél-Amerika
Testhossz: hím: 6-7 cm, nőstény: 8-9 cm Nalam a "Molly Mama 11 cm)
Természetes élőhely: Meleg, enyhén brakkvizes zónák.
Viselkedés: Békés
Táplálkozás: Akváriumban mindenevő.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 4-5 hal
Dekoráció: Úszó, lebegő növények.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: >7,5
Keménység: >11,2NK°

Az itt leirtak az összes színváltozatra érvényesek


A yucatáni fogasponty (Poecilia sphenops) az elevenszülő fogaspontyfélék családjába tartozó halfaj. Szokás az angol nevük után mollinak is hívni őket, a Poecilia nem szinonimájából, a Mollienesia-ból. 

A fekete molly vagy más néven black molly változat teste bársonyos fekete, néha zöldessárga pikkelyekkel. A teljesen fekete változatot Németországban tenyésztették ki. Valójában nem önálló faj, hanem a nemen belül tervszerű tenyészkiválasztással lett kialakítva. A Mollikat tulajdonképpen négy Mollienesia fajból gyúrták össze, amelyeket hosszú éveken keresztül az intenzív fekete szín irányába szelektáltak.
Manapság népszerű az akvaristák körében a lírafarkú és az ezüst színű, vagy a pöttyös változata, melyet dalmata molli néven árusítanak. Ezeket, a feketéhez hasonlóan, több faj keresztezésével állították elő.

A Black Mollyk atlagos testhossza: 6–8 cm, de ha az uszonyosokat jo kezu akvarista tartja akkor akar a 10 cm feletti testhosszt is elerhetik. Mi felenk arulnak ugynevezett XXL Mollykat, ezek mind 10 cm feletti nagysaguak - en nem tudom biztosan ez kulon faj-e vagy csak nagyon jol banik a tenyeszto a halaival (ez ugyben varok toletek nemi infot).


Tartása könnyű, bár a jól szűrt meleg akváriumot igényli. Eredetileg brakvizi hal, azaz kedveli az enyhen sos vizet. A neten fellelt infok szerint, víz középső rétegeit lakja - nalam belaktak az egesz akvariumot. Érzékeny a hidegre, 24 fokosnál hidegebb vízben a fűtőtestre fekszik, a megfázás jeleként a felszínen egyhelyben hintázik. 
De ez is hal fuggo, nalunk a hatvan eves, pocsek szigetelesu tarsashazban evszaktol fuggoen elofordul 17-35 fok is - igy az akvariumban az eddigi legalacsonyabb homerseglet 22, a legmagasabb pedig 30 fok volt. Eddig meg nem fazott meg uszonyosom, az viszont igaz, hogy a 30 fokot bar kibirtak, de latszott, hogy nem boldogok.

A nemeket könnyű megkülönböztetni, mivel a hímeknek az elevenszülőkre jellemző, speciálisan módosult farok alatti úszójuk, párzáshoz használt ún. gonopódiumuk van. 
Figyelmeztetés! A Mollyk elevenszülök! Mindenütt olvassa, hallja az ember, hogy tökéletesek kezdö akvaristának, ez így is van. Épp csak azt felejtik el közölni a kezdö akvaristával, hogy a Molly, mint minden elveneszülö hal faj, nem más, mint egy élö ivadékgyár. Ráadásul a kezdö akvarista is lelkesen várja a pillanatot, amikor az elsö uszonyos babyk megjelennek az akváriumban. Érthetö, hiszen ez tényleg egy igazi élmény, ráadásul meggyözi az akvaristát, hogy mindent tökéletesen csinál, "hiszen ha nem lenne jó a víz, a táplálás, stb - akkor biztosan nem szülnének a halak"
Sajna ez nem így van! Az elevenszülök képesek a legmostohabb körülmények között is szaporodni. 
Nalam az elsö, az Ember által összerakott, katasztrófa súlytotta akiban is lebabáztak az uszonyosok.
Jó lenne, ha a kezdö akvaristák az elsö idöben nem vegyesen telepitenék a Mollykat - a nöstények tökéletesen elvannak himek nélkül is, ráadásul nagyobbak, formásabbak is. Persze mindenki csinálja ahogy akarja, 
de az elsö ellés pár cuki halacskája után alig egy hónappal jön a második, (harmadik-negyedik...stb) és akkor már bizony hemzsegni fognak az akváriumban a babyk. Itt jön a gond: 
Az akvarista vagy beszerez még egy akváriumot, azután még egyet és még egyet (mert ugye egy medence nem bír el annyi halat), vagy megpróbálja  - eleinte -, eladni öket, pár nappal késöbb már el is ajandékozná, de ez szinte lehetetlen.
Nálam a második ellésnél a Molly mama 72 babyt szült, és hogy teljes legyen a kép a következö két napban 
leellett a Borostyán Mollym és az egyik Guppym is - két nap alatt összesen 203(!) kishal hemzsegett az akváriumban!

Ha mégis kis uszonyosokat szeretnél, akkor nem kell mást tenned, mint vegyesen megvásárolni a Mollykat. Saját tapasztalat szerint jobb ha csak egy him van a bandában, mert a dominánsabb hajlamos agresszíven üzni a gyengébbet. Legyen az akváriumban sürü növényzet, ezt amúgy is igénylik. 
A különbözoö színü Mollyk összeívhatnak, így ha kizárólag fekete, borostyán, vagy egyéb változatokat szeretnél, 
akkor ne tarts vegyes színüeket egy akváriumban. 
A terhesség nagyjábol négy hétig tart - a Black Mollyknal nem látszik a terhességi folt, viszont a szülés elött jellegzetes "téglát nyelt" formája lesz a halnak, így biztosan felismered ha itt az idö. 
Az újszülöttek között elöfordulhatnak szürkések is, ök idövel befeketednek. 
A kishalakat érdemes magas fehérjetartalmú eleséggel etetni, ez elösegíti a kezdeti gyors növekedést.
A Molly is képes a megtermékenyíteés után hosszabb ideig a testében tárolni a him spermáját, igy elöfordulhat, 
hogy ha a him kikerül az akaváriumból, utána is képes hónapokon át, többször is elleni. 


A Molly mindenevö, de a tápláléka nagyrésze növényi eredetü kell legyen, mert a túl sok feherjétöl elhíznak. 
Az elhízás pedig különösen a nöstényekre veszélyes. Az elhízott, zsiros nöstény nem tud leelleni, és ez a Mama uszonyos és a babyk halálát okozhatja.



Egy kepen a Borostyan, a Lantfarku-Fekete es a Borostyan-Fekete Molly


Jol megvannak mas halak tarsasagaban is
A torpegarnelakkal is jol kijonnek


Terhes Black Molly
Mama - Papa














Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Koszonom, hogy elolvastad - ird le a velemenyed.

160-as álom

160-as álom Hosszú keresgélés után, végre megtaláltam azt az akváriumot, ami pont az én nappalimba kívánkozott.  Az e-bay-en botlottam...